Ben Şadi Çağatay Öztürk. Özgeçmiş bilgilerime Linkedin‘den açık profilimden bakabilirsiniz. Aşağıdaki kısımlarda özgeçmişimde doğrudan bulamadığınız bilgileri veriyor olacağım.

Temel teknik ilgi alanlarım yapay zeka, robotik, uydu, uzay ve ağ teknolojileridir. Teknik olmayan temel ilgi alanlarım ise girişimcilik, kitap okumak (genel olarak girişimcilik, programlama, robotik ve gelecek ile ilgili), müzik dinlemek (klasik ve metal) ve elektro gitar çalmaktır. Temel olmayan ilgi alanlarım bulunmamaktadır.

 1. Programlama
  • 1996 yılından beri programlama ile ilgileniyorum. İlk olarak HTML ile başladım, sonra da doğal olarak Javascript’i yanına ekledim. Bu websitenin renklerinin bu şekilde olmasının nedeni ilk yaptığım websitenin renkleridir – farkındayım hoş değil, ama insan geçmişini unutmamalı.
  • Ardından “bu bilgisayarlara nasıl kod yazılır?” sorusunu sorarak hızlıca VB’e başladım, ilk ciddi VB programım oldukça fonksiyonel bir bilimsel hesap makinası yapmak oldu. İlginç programlar ortaya çıkarmaya başlayınca, “VB beni kısıtlıyor” diyerek bir C denemem oldu fakat o yaşımda zor geldiğinden bıraktım. C hezimetinden sonra Python diye daha yeni çıkmış bir dile başladım, o zaman 1.5 sürümündeydi.
  • Ardından Python ile kendime güveni geri sağlayınca C programlama diline bir dönüş yaptım ve asıl programlama hayatım belki de öyle başladı. Kısa sürede C’den C++’a (Win32 API tabanlı) geçerek daha alt seviye kod yazmaya, sistemleri daha yakından tanımaya ve istediğim her alana yönelik kodlar yazmaya başladım.
  • OpenGL, Java, D, C#, Ruby, Php, Asp, vs dilleri ile çeşitli boyutlarda çalışmalarım oldu, farklı sistemler geliştirdim (web portalı, okul içi radyo sistemi, market stok takip programı, vb..). 1996’dan 2006’ya kadar görüntü işlemeden, görüntülü görüşme yapmaya, güvenlik yazılımlarından, stok takip programlarına kadar yüzlerce program ortaya döktüm ve oldukça çok sayıda satır kod yazdım. Zor oldu, fakat temel amacım hep öğrenmekti, hala da öyle.
  • 2006’da bir şeyler değişti. Daha önceden “programlama” odaklı iken, 2006 sonrasında daha çok “mimari” odaklı olmaya, kullanılan programlama dilini önemsememeye başladım. İnsan belirli bir süre programlama dilleri ile çalıştıktan sonra aslında programlama dillerinin bir öneminin olmadığını kavrıyor, önemli olan o dillerle yapılmak istenen işler.
  • 2006’da kendime programlama alanında bir hedef koydum, “program yazma işini kendi programıma yaptıracağım”. Herkesin bildiği gibi makina dilinden çevirici (assembly) diline geçildi. Bir süre sonra da çevirici dillerinden programlama dillerine geçildi. Ardın da adım adım programlama dillerinin kabiliyetleri her jenerasyonda(1GL, 2GL, 3GL, 4GL) arttırıldı. Fakat 5. jenerasyon hala yok, en son bilinir çalışma 1993 yılında Japonlar tarafından sonlandırıldı. Bu sayfayı 2015 Mayıs’ında güncelledim, 5GL üzerine çalışmaya başlayalı yaklaşık 10 sene oldu – çalışmalar bir yandan devam ediyor – fakat artık ek işlerim de var.
 2. Elektronik
  • Elektrik ile ilk çalışmalarım okul öncesi dönemdeki “lego” çalışmalarımın artık basit gelmesi ile ilkokulda başladı. Evde (ve başkalarının evlerinde) bulunan birçok elektronik cihazın ama özellikle oyuncaklarımın parçalarını sökerek, ciddi ve sağlam bir lego alt yapısıyla, farklı kara ve deniz araçları (yanlış okumadınız, spesifik olarak denizaltı) yapmaya başladım. Bu süreçte devreler, motorlar, lambalar ve benzeri basit cihazları tanıma fırsatım oldu.
  • Elektronik hayatım ise sıcak bir 2005 yazında TOBB ETÜ, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde başladı. Tahmin edilebileceği gibi 1-2 ders aldıktan sonra üstümüze vazife olmadan birkaç sınıf arkadaşımızla beraber “robot” yapacağımızı iddaa ettik. Belirli hocalarımızın “yapamazsınız önce derslerinizi tamamlayın” naraları eşliğinde ilk uzaktan kontrollü aracımızı (ETUS) yaptık. İşbu küçük başarının ardından ilgili hocalarımız bütün imkanlarını bize seferber etti, lablarda farklı projeler için çalışmamıza imkan tanıdı ve her aşamada oldukça yardımcı oldu. Kendilerine teşekkür ederim.
  • Üniversite süresince FPGA/C++ hızlandırıcı, otomatik park eden robotik araba (küçük boyutlarda), sürü robotiği (Khepera robotlar ile), FPGA tabanlı mikrodenetleyici (CPU Turkey yarışmasında derece alan) ve FPGA tabanlı OpenGL ES 3D işlemci gibi birçok projede görev aldım. Bu dönemde aynı zamanda farklı kişi ve şirketlere elektronik / yazılım hizmetleri sunarak kendime belirli bir gelir kaynağı yaratma imkanım oldu. Bu gelirin tamamını tabii ki ilginç projelerde kullanmak üzere FPGA ve ilintili elektronik aksam almaya harcadım.
  • Üniversite hayatım boyunca “yazılım” ile ilintili bütün elektronik sistemlerin arka planını, 0’dan tasarlayacak düzeyde, öğrenme ve uygulama fırsatım oldu. Bir işlemcinin tasarlanmasından, farklı iletişim protokollerinin elektronik aksamının oluşturulmasına kadar farklı alanlarda elektronik çalışmalar yapabildim.
  • 2009’da, programlama alanında olduğu gibi, bir şey daha değişti: “Programlama elektroniğin zaman fonksiyonudur”. O değişen “bir şeyin” aslında benim beynim olduğunu anladım, beyin de bir donanım ve üzerinde zaman fonksiyonuyla bir çeşit yazılım çalışıyor. Elektronikte değişiklikler yapıldıkça doğrudan yazılımda da değişiklikler oluyor – algı değişiyor.
 3. Girişimcilik
  • İlk şirketimi ortaklarımla beraber 2008’de üniversitede kurduk. Kasırga Bilişim Ltd. şirketinde sektörde farklı şirketlere çeşitli ArGe işleri yaptık. Mezuniyet sonrasında ArGe hizmeti sunmak yerine “ürün” sunmak üzere ortaklarımdan ayrıldım.
  • 2010 yılında, Teknogirişim desteği ile – devletimize teşekkür ederiz, Robutel Ltd.’yi kurdum. Her ne kadar “ürün” sunmak üzere şirketi kurmuş olsam da o dönemde ne yazık ki yatırım ekosistemi yeterince gelişmiş olmadığından finansal araçlara ulaşamadım. Bu nedenle “ürün” çalışmalarına devam edebilmek için yarı zamanlı olarak firmalara ArGe hizmetleri sunmaya devam ettim, ekibimi kurdum. 2012 yılında ürünlerin (evet ne yazık ki “ler”) prototiplerinin ortaya çıkması ve “finansal sorunlar” nedeniyle Robutel’e yatırım aldık. Bu arada ürünlerimiz C++ tabanlı programlama kütüphanesi, modüler elektronik kontrol sistemleri ve endüstriyel mobil robotlardır – bunların hepsi bir sonraki şirketimde aktif olarak kullanıma geçmiş ürünlerdir.
  • 2013 yılından itibaren, Robutel A.Ş. olarak yeniden yapılanarak, kurucu ortak olarak endüstriyel robotik alanındaki faaliyetlerime devam ettim. Robutel’de aktif olarak yöneticilik (CEO) yaptım. Farklı sektörlerde faaliyet gösterebilmek için Ağustos 2015’de şirketimden ayrıldım.
  • Ağustos 2015-Temmuz 2017 tarihleri arasında 3D tarama, 3D modelleme, IoT, uydu haberleşme, depolama, robotik ve benzeri alanlarda ülkemizdeki çeşitli kurum ve kuruluşlara teknoloji danışmanlığı yaptım ve çeşitli iş fikirleri üzerinde fizibilite çalışmaları yaptım.
  • Temmuz 2017’den itibaren ise tam zamanlı olarak Rovenma A.Ş.’de CEO/CTO pozisyonunda co-founder olarak görev alıyorum. Rovenma’da akıllı robotik depolama çözümleri, yüksek hızlı hesaplama makinaları ve veri güvenliği üzerine oldukça ilginç işler yapmaktayız.

Bu websitesindeki yazılarım benim kişisel görüşlerimdir, kesinlikle ilintili olduğum şirketlerin görüşlerini göstermemektedir. İlgili şirketlerde Java ile program yazıp, bu sitede Java’ya “tamamıyla bir programlama rezaleti” diyebilir, her ne kadar “agile” proje yönetim sistematiğini uygulasak da burada “waterfall”un daha mantıklı olabileceğini söyleyebilirim – bunlar mantıksal çelişkiler değil şartların bir ürünüdür.

Bu websitesindeki bilgilerin kullanımından doğabilecek maddi/manevi zararlardan şahsım sorumlu değildir.